کنترل ولو مشخصات فنی+کاربرد ای شاپ صنعت | kasrasaran

با سلام، بنده یک لیست خرید شیر آلات پروانه ای موتوردار برای استعلام قیمت دارم. سلام جناب رستمی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت. تمامی عملیات تعمیر براساس استانداردهای بین المللی (API ،IPS ،BS ،ASME و غیره) و بر اساس مشخصات فنی و روش های اجرایی انجام می گیرد. بخش‌های مختلف یک شیر سماوری استاندارد در تصویر زیر نمایش داده شده است.

انواع ولو های صنعتی

این گونه ولوها برای کابردهایی که سیال مورد نظر آب و یا هوا می باشد و همچنین قطر لوله های مورد استفاده زیاد باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه،، شیر صنعتی یا ولو، جزء اجزای مهم و حیاتی در سیستم‌های تأمین و انتقال سیالات است و دارای انواع مختلفی می‌باشد که هر یک با کارکرد و کاربرد متفاوتی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به توجه این موضوع که اطلاعات صحیح و کافی در خصوص مشخصات و کارکرد شیرهای صنعتی مورد استفاده، بسیار حیاتی و ضروری می‌باشد. شیر پیستونی یا «پیستون ولو» (Piston Valve)، یکی از انواع ولو خطی است که به منظور کنترل جریان سیال مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته شیرهای پیستونی در سیستم‌های پایپینگ گاز و سیالات شیمیایی نیز به کار گرفته می‌شوند.

شیر صنعتی یا ولو چیست؟

در فرآیندهایی که در آنها از gate valveها استفاده می‎شود به دلیل افت فشار کم در اطراف این ولوها، عموماً از چک‎ولوهای این صفحه نوسانی استفاده می‎گردد. ولوهای پروانه‎ای دارای عملکرد آسان و سریعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎باشند چون ۹۰ درجه چرخش دستگیره، دیسک را از حالت کاملاً بسته به حالت کاملاً باز تغییر موقعیت می‎دهد. آن­‌ها برای کنترل جریان سیال با تنظیم منطقه‌­ای، سرعت را تغییر می­‌دهند.این نوع شیر بدان جهت دیافراگم نامیده می­‌شود که از غشای نازک و انعطاف­‌پذیر برای کنترل باز و بسته شدن استفاده می­‌کند.

  • با توجه به عمر مناسبی که گیت ولوها برای استفاده دارند و تا مدت ها قابل توجهی کارایی دارند از نظر اقتصادی به صرفه هستند.
  • شیرهای دیافراگمی از غشای انعطاف پذیر برای بستن جریان در لوله ها استفاده می کنند.
  • با عبور جریان الکتریکی از سلونوئید ولو، یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ به وجود می‌آید.
  • باتوجه به اینکه شیرهای قطع نمی توانستد به شکلی مناسب و موثر برای قطع جریان مایعات در این صنعت عمل کنند گیت ولو نایف تایپ را جایگزین شیرهای قطع کردند.

در مرتبه نخست از لحاظ کارا بودن و عملکرد بی‌نقص سیستم بسیار مهم است که از ولو مناسب استفاده شود. نقش مورد انتظار از شیرآلات مصرفی در سیستم لوله‌کشی تا حد زیادی تعیین کننده نوع ولو نصب شده در مسیر جریان است. چرا که در یک سیستم انتقال جریان هزینه صرف شده برای انواع ولوها بین ۲۰ الی ۳۰ درصد هزینه کل را شامل می‌شود. به این ترتیب اگر مثلاً یک شیر توپی را به جای شیر پروانه‌ای برای عملکرد مشابه انتخاب کنیم با افزایش هزینه تمام شده مواجه خواهیم شد. همان طور که می دانید هر کدام از شیرهای صنعتی برای استفاده در اتصالات و صنایع مختلفی تولید شده اند.

انواع ولو های مورد استفاده در سیستم لوله‌کشی

کنترل ولو مشخصات فنی+کاربرد ای شاپ صنعت | kasrasaran

بنابر توضیحات ارائه شده، اهمیت نوع ولو مصرفی در سیستم لوله‌کشی بسیار واضح است. در ادامه به بررسی انواع ولوها از لحاظ ساختار و شکل ظاهری آن‌ها خواهیم پرداخت. نکته حائز توجه که در تمامی شیرها باید رعایت کرد این است که باز و بست ناگهانی و سریع شیرهای صنعتی باعث ایجاد فشار ناگهانی می گردد که می تواند به شیر صدمه وارد کند. در شیرهای پروانه ای جریان سیال توسط یک دیسک که در داخل بدنه شیر نصب می شود، کنترل می گردد. ششمین مدل از شیرهای کنترلی که در زیر شاخه انواع ولو های دیافراگمی جای میگیرد، Squeeze ها می باشند.