8 مورد از جاهای دیدنی قم را بشناسید خرید بلیط چارتر هواپیما چارتر 118 | behgardi

حضرت فاطمه معصومه(ع)، دختر حضرت موسی بن جعفر (هفتمین امام شیعه) و «نجمه» جاهای دیدنی قم است. همانطور که از نام آن می توان فهمید، مکانی دارای قدمت تاریخی 400 ساله است. ساخت و ساز آن از دوره قبل از صفویان آغاز و تقریبا تا پایان دوره قاجار ادامه داشته است. بنایی آجری است که در نزدیکی روستای ملک آباد قم واقع شده است. قدمت این کاروانسرا به دوره صفویه برمی گردد و به خاطر مجاورت با پل دلاک، به این نام شهرت یافت.

  • در بخش‌های دیگری از این موزه، کاشی‌های زینتی، آثار شیشه‌گری و حجاری‌شده را به نمایش گذاشته‌اند.
  • متاسفانه آثار زیادی از این بنا باقی نمانده، اما دیدن آن خالی از لطف نیست.
  • در نهایت باید برای بازدید از غار، تجهیزات و مهارت کافی داشته باشید.
  • دلیل این نامگذاری نزدیکی این مسجد به روستای جمکران است.

شهر قم در دل کویر قرار دارد و یکی از خشک‌ترین مناطق ایران محسوب می‌شود. اما با دیدن تالاب بهشت معصومه، نظرتان به کلی تغییر خواهد کرد! این تالاب زیبا که حدود پنج هکتار وسعت دارد، اکوسیستم منطقه را به صورت کامل تغییر داده است. کویر با بیابان های پوشیده از نمک، تپه های طلایی، شن های روان، شبهای زیبای پرستاره و … مخصوصا برای کشورهای اروپایی، آسیای شرقی و آمریکای شمالی جذابیت خاص خود را دارد.

8 مورد از جاهای دیدنی قم را بشناسید خرید بلیط چارتر هواپیما چارتر 118 | behgardi مرقد افراد سرشناس از جمله پروین اعتصامی، شهید مطهری و حتی برخی از شاهان صفوی و قاجار در این حرم جای گرفته است. بخشی از این منطقه از سال ۱۳۴۳ ه.ش پارک ملی اعلام شده است. پلنگ دره یکی از روستاهای کوهستانی سلفچگان می باشد که دربخش غربی آن چند روستای کوچک و در بخش شرقی آن رودخانه قمرود قرار گرفته است. در این منطقه شاهد بیشترین بارش خواهید بود و به همین دلیل آب و هوایی خنک دارد.

خانه ملاصدرا | از زیباترین جاهای دیدنی قم

این خانه تاریخی عمارتی است کهن و متعلق به اواخر دوران حکومت قاجاریان که طبق اظهارات کارشناسان با توجه به فرم و مصالح استفاده شده در ساخت، دارای قدمتی بالغ بر ۱۳۰ سال است. این عمارت از سه بخش شاه نشین تابستانی با بادگیر منفرد، شاه نشین زمستانی و بخش خدمتکاران تشکیل شده است. بخش شاه نشین زمستانی نسبت به دیگر قسمت‌های خانه دارای وسعت و فضای بیشتری است و قسمت خدمه نیز در جبهه غربی عمارت، قرار گرفته است. این اثر تاریخی که در مرکز بخش قدیمی شهر قم در محله‌ای به نام «محله چهارمردان»، قرار دارد در سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسید و اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی استان قم است. این غار در نزدیکی روستای وشنوه در دهستان کهک قراردارد.

حرم حضرت معصومه(س) | از آرام‌بخش‌ترین جاهای دیدنی قم

خوب است برای بازدید از این تالاب شگفت‌انگیز، برنامه‌ای بچینید. موزه آستانه مقدس حضرت معصومه (س) یکی دیگر از جاهای دیدنی قم است که حتماً باید از آن دیدن کنید. حتماً همه ما در سفر به قم، از آستانه مقدس حضرت معصومه دیدن می‌کنیم. حال اینبار بهتر است بعد زیارت، سری به موزه آستانه مقدس حضرت معصومه (س) بزنید.