بیانیه مطبوعاتی از مجله بازاریابی: حلقه گمشده ایجاد تجربه در کوپن های مشترک


محققان دانشگاه لیهای، دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه جیائو تونگ شانگهای مقاله جدیدی را در مجله بازاریابی که ایجاد تجربه مشترک را به عنوان یک استراتژی جدید برای تبدیل کوپن های مشترک به ابزاری برای پیشبرد ایجاد رابطه پیشنهاد می کند.

این مطالعه، در آینده در مجله بازاریابی، عنوان “ما با هم کوپن را به دست آوردیم”: حلقه گمشده ایجاد تجربه در کوپن های مشترک، و توسط اریک (ار) فانگ، بی بی دونگ، منگژو ژوانگ و فنگیان کای نوشته شده است.

وادار کردن مشتریان به اشتراک گذاری کوپن ها با شبکه های اجتماعی خود (به عنوان مثال، “عشق را با یک دوست به اشتراک بگذارید، و هر دو 20٪ دریافت می کنید”) به یک استراتژی توزیع کوپن حیاتی برای اعمال نفوذ اجتماعی مشتریان و صرفه جویی در هزینه تبدیل شده است. برخی از نمونه‌های اخیر عبارتند از کمپین «ساختمان آسمان‌خراش» علی‌بابا، که در آن مشتریان از دوستان خود دعوت می‌کردند تا تیم‌هایی تشکیل دهند، یکدیگر را تشویق کردند، و آسمان‌خراش‌های مجازی را با هم ساختند تا برنده کوپن شوند. ابتکار برند ایتالیایی Raffaello برای دعوت از مشتریان برای ایجاد کارت پستال با عزیزان خود برای کسب کوپن. و شرکت تجارت الکترونیک Pinduoduo مشتریان را تشویق می کند تا محصولات را در پلت فرم از طریق بازی های آنلاین و چالش های تعاملی بین دوستان به اشتراک بگذارند و بخرند.

مطالعات نشان می دهد که اشتراک گذاری کوپن در میان 90 درصد از نسل هزاره اتفاق می افتد، که 43 درصد از آنها از رسانه های اجتماعی برای اشتراک گذاری کوپن با شبکه های خود استفاده می کنند. در سمت دریافت کننده، 92 درصد از مصرف کنندگان به معرفی افرادی که می شناسند اعتماد دارند و 71 درصد بر اساس ارجاع رسانه های اجتماعی خرید می کنند.

کوپن های مشترک را به ابزارهای ایجاد رابطه تبدیل کنید

مشتریان بیشتر احتمال دارد از کدام کوپن استفاده کنند: کوپن های به اشتراک گذاشته شده توسط دوستان (کوپن های مشترک) یا کوپن هایی که مستقیماً از مشاغل توزیع می شوند (کوپن های مستقیم)؟ از یک طرف، ماهیت اجتماعی اشتراک‌گذاری ممکن است ارتباط درک شده و قابل اعتماد بودن یک کوپن مشترک را نسبت به یک کوپن مستقیم معادل افزایش دهد. از سوی دیگر، مصرف کنندگان ممکن است ترکیب ماهیت اقتصادی کوپن را با روابط اجتماعی نامناسب بدانند (“بدون صحبت پول با دوستان”)، که می تواند با هنجارهای روابط جمعی تضاد ایجاد کند.

ما ایجاد تجربه مشترک را به عنوان یک استراتژی جدید برای تبدیل کوپن های مشترک به ابزاری برای پیشبرد ایجاد رابطه پیشنهاد می کنیم. یعنی، ما از شرکت‌ها می‌خواهیم موقعیت‌هایی را ایجاد کنند که در آن کوپن‌دهنده و گیرنده کوپن تلاش‌های مشترک خود را برای ایجاد یک تجربه مشترک قبل از بازخرید کوپن سرمایه‌گذاری کنند.» فعالیت ترکیبی که مشتریان انجام می دهند می تواند توسعه یک برنامه تور، طراحی یک لیوان قهوه یا انجام یک بازی باشد. این تحقیق نشان می‌دهد که ایجاد تجربه می‌تواند اهداف اجتماعی را تقویت کند (مثلاً ایجاد دوستی)، تضاد هنجاری را کاهش دهد، و در نتیجه جذابیت کوپن‌های مشترک را افزایش دهد به طوری که مشتریان احتمال بیشتری برای به اشتراک گذاشتن و استفاده از آنها دارند. به عبارت دیگر، عمل به اشتراک گذاری کوپن می تواند به عنوان وسیله ای برای ترویج پیوند اجتماعی بین دوستان تلقی شود.

مفهوم کوپن های مشترک با ایجاد تجربه در روند نوظهور تجارت اجتماعی تعبیه شده است که تجارت الکترونیک را با رسانه های اجتماعی ادغام می کند. بازار جهانی تجارت اجتماعی با نرخ تخمینی سالانه 31.4 درصد در حال افزایش است و فیس بوک در سال 2020 فروشگاه اینستاگرام را راه اندازی کرد که تجارت الکترونیک را با شبکه اجتماعی اینستاگرام ترکیب می کند. فروشندگان می توانند تجارب مشارکتی تعاملی، قابل اشتراک گذاری و همه جانبه را در رسانه های اجتماعی برای ترویج تجارت الکترونیک در بین مصرف کنندگان ایجاد کنند.

ارزش پیام های یادآور برای بازخرید کوپن ها

از آنجایی که ایجاد تجربه می تواند کوپن های مشترک را جذاب تر از کوپن های مستقیم کند، محققان همچنین چگونگی افزایش اثربخشی آن را بررسی می کنند. هیچ شرکتی نمی تواند استراتژی های کوپن پرهزینه را به طور نامحدود حفظ کند. دونگ می‌گوید که «تحقیق ما راه مقرون‌به‌صرفه‌تری را برای جذب بازخرید کوپن در هنگام برخورد با کوپن‌های مشترک که شامل ایجاد تجربه است… با ارسال پیام‌های یادآوری به مشتریانی که کوپن را درخواست کرده‌اند، اما هنوز آن را پس‌خرید نکرده‌اند، پیدا می‌کند. این پیام می‌تواند بر ارزش اقتصادی کوپن مشترک تأکید کند، مانند «شما هنوز یک کوپن به قیمت 10 دلار دارید» یا یادآوری که ارزش اجتماعی آن را برجسته می‌کند، مانند «شما هنوز کوپنی دارید که با دوست خود به دست آورده‌اید». ژوانگ می‌افزاید که «پیام‌های اقتصادی در بازخرید کوپن‌های با ارزش بسیار مؤثر هستند، اما نه برای کوپن‌های کم‌ارزش. در همین حال، پیام‌های اجتماعی تأثیر کمی بر کوپن‌های با ارزش بالا دارند، اما به‌طور چشمگیری بازخرید کوپن‌های کم‌ارزش را افزایش می‌دهند.»

این مطالعه توصیه می کند که مدیران هنگام استفاده از نفوذ اجتماعی برای ارتقای کسب و کار سه مرحله را در نظر بگیرند:

  1. مصرف کنندگان را به اشتراک گذاری کوپن ها تشویق کنید. این می تواند یک استراتژی توزیع کوپن بین مصرف کننده به مصرف کننده کم هزینه، اما تاثیرگذار باشد، زیرا از نفوذ اجتماعی بهره می برد. با این حال، شرکت ها باید توجه داشته باشند که سرمایه اجتماعی همیشه منجر به سرمایه اقتصادی نمی شود.
  2. مصرف کنندگان را قادر می سازد تا با ایجاد تجربه، اهداف اجتماعی را پیش ببرند. هنگام طراحی برنامه هم‌آفرینی، شرکت‌ها باید برنامه را بر اساس دو معیار پیکربندی کنند: (1) نیاز به تلاش مشترک و ترویج تجربه مشترک بین همتایان مصرف‌کننده. و (2) در نظر گرفتن عوامل مهمی مانند این که آیا تجربه تعاملی، رقابتی یا مشارکتی است و بین دوستان یا غریبه ها رخ می دهد.
  3. ارزش اجتماعی کوپن های مشترک را که می تواند جایگزین ارزش اقتصادی شود، به اشتراک بگذارید. یعنی با ارتباط صحیح، کوپن های کم ارزش به اندازه کوپن های با ارزش جذاب هستند. در یک شبیه‌سازی، برای یک کوپن اشتراکی کم‌ارزش با هم‌آفرینی (به ارزش 4 دلار)، یک پیام اجتماعی پست اجتماعی می‌تواند ارزش کوپن را تا 48.32 درصد (به 5.93 دلار) افزایش دهد. علاوه بر این، ارائه مشوق‌های اقتصادی بزرگ در صورتی که هم هزینه بیشتری داشته باشند و هم جذابیت اجتماعی کوپن‌های مشترک را کاهش دهند، ممکن است ارزشمند نباشد.

اطلاعات کامل مقاله و نویسنده در دسترس است: https://doi.org/10.1177/00222429221126990

درمورد مجله بازاریابی

این مجله بازاریابی توسعه و انتشار دانش در مورد سؤالات بازاریابی در دنیای واقعی که برای محققان، مربیان، مدیران، سیاست گذاران، مصرف کنندگان و سایر ذینفعان اجتماعی در سراسر جهان مفید است. توسط انجمن بازاریابی آمریکا از زمان تأسیس آن در سال 1936 منتشر شده است. JM نقش بسزایی در شکل دادن به محتوا و مرزهای رشته بازاریابی داشته است. Shrihari Sridhar (کرسی Joe Foster ’56 در رهبری کسب و کار، استاد بازاریابی در مدرسه کسب و کار Mays، دانشگاه A&M تگزاس) به عنوان سردبیر فعلی خدمت می کند.
https://www.ama.org/jm

درباره انجمن بازاریابی آمریکا (AMA)

AMA به عنوان بزرگ‌ترین انجمن بازاریابی مبتنی بر فصل در جهان، مورد اعتماد متخصصان بازاریابی و فروش است تا به آنها کمک کند تا آنچه را که در آینده در این صنعت می‌آید کشف کنند. AMA دارای جامعه ای از شعب محلی در بیش از 70 شهر و 350 پردیس کالج در سراسر آمریکای شمالی است. AMA خانه محتوای برنده جوایز، گواهینامه حرفه ای PCM®، مجلات دانشگاهی برتر، و رویدادها و کنفرانس های آموزشی پیشرو در صنعت است.
https://www.ama.org

مرلین استون مدیر انجمن های علمی و مجلات انجمن بازاریابی آمریکا است.منبع